Wycieczka do Siemiatycz kl. I i III. Miejsca Pamięci Narodowej.

 

Wycieczka do Siemiatycz kl. I i III.

Miejsca Pamięci Narodowej.

W dniu 7 listopada 2018 r uczniowie kl I oraz III wyruszyli do Siemiatycz, by odwiedzić ważne miejsca dla naszej lokalnej i ogólnej historii Polski. Wycieczkę rozpoczęliśmy od cmentarzy katolickiego i prawosławnego, na których znajdują się groby powstańców styczniowych 1863 r oraz pomniki postawione w hołdzie tym, którzy walczyli o niepodległą Polskę w czasie I i II wojny światowej.Pani przewodnik Melania Grygoruk opowiadała ciekawe historie z dawnych lat. Obok Cerkwi Św. Piotra i Pawła zobaczyliśmy krzyż poświęcony ,,bieżeńcom”z okresu I wojny światowej, ludziom którzy uciekli przed straszną wojną. Niektórzy z nich wrócili na nasze ziemie.

Obok Kościoła Najświętszej Marii Panny zatrzymaliśmy się przed pomnikiem Papieża Polaka Jana Pawła II oraz pomnikiem Żołnierzy walczących na froncie zachodnim w czasie II wojnie światowej. Na postumencie niektórzy uczniowie odnależli nazwiska być może swoich przodków. ,,Złożyliśmy wizytę” Księżnej Annie Jabłonowskiej, której pomnik znajduje się w parku na Placu Jana Pawła II. Następnie zapaliliśmy znicze przed pomnikiem Sybiraków oraz krzyżem powstańczym na ul. Górnej. Stamtąd przemaszerowaliśmy na cmentarz żydowski, gdzie oddaliśmy hołd dawnym mieszkańcom Siemiatycz i poznaliśmy ich trudną historię.

Kolejnym etapem naszej wycieczki był cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej-Koszarka Weska, tam również zapaliliśmy znicze. Następnym miejscem naszej wyprawy był pomnik bohatera i patrioty Tadeusza Kościuszki. Zobaczyliśmy również Sfinksy, pozosałości bramy wjazdowej do pałacu Księżnej Anny Jabłonowskiej. Naszą wycieczkę zakończyliśmy przy pomniku Niepodległości, który został wzbogacony w tym roku o popiersie Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Teraz już wiemy czym są Miejsca Pamięci Narodowej.

Dziękujemy naszej Gminie, dzięki której mogliśmy pojechać na wycieczkę autobusem szkolnym i Paniom, które się nami opiekowały: Annie Marcinkiewicz, Wioletcie Borysowiec, Katarzynie Łopaciuk oraz Pani przewodnik Melanii Grygoruk.

 

 

 

DSC05297 (Copy) DSC05299 (Copy) DSC05302 (Copy) DSC05304 (Copy) DSC05308 (Copy) DSC05311 (Copy) DSC05314 (Copy) DSC05317 (Copy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *