Procedury zapewnienia bezpieczeństwa w Szkole Podstawowej
w Czartajewie w związku z sytuacją epidemiczną w kraju
spowodowaną wirusem COVID-19 obowiązujące od 1 września 2020 r.
Na podstawie wytycznych ministra właściwego do spraw zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.
Procedura została wprowadzona zarządzeniem dyrektora Szkoły Podstawowej w Czartajewie z dnia 25 sierpnia 2020 (zarządzenie nr 5//08/2020).
W celu zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony przed rozprzestrzenianiem się COVID-19 w okresie zagrożenia epidemicznego ustala się specjalne procedury bezpieczeństwa obowiązujące na terenie Szkoły Podstawowej w Czartajewie od dnia 1 września 2020r. do odwołania:
-
Za zapewnienie bezpieczeństwa i higienicznych warunków pobytu w Szkole Podstawowej w Czartajewie, zwanej dalej szkołą, odpowiada Dyrektor Szkoły Podstawowej w Czartajewie zwany dalej Dyrektorem.
-
W związku z sytuacją epidemiologiczną panującą na terenie kraju, w Szkole Podstawowej w Czartajewie od dnia 1 września 2020 r. stosuje się wytyczne ministra właściwego do spraw zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania udostępnione na stronie urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.
-
Do szkoły nie będą wpuszczani: dzieci oraz pracownicy z objawami chorobowymi wskazującymi na infekcję.
-
Uczniowie przychodzą do szkoły zgodnie z tygodniowym planem lekcji podanym przez wychowawców w dniu 1 września 2020 r. W czasie przerw, przed i po lekcjach przebywając w częściach wspólnych są zobowiązani do noszenia maseczek. W salach lekcyjnych oraz w stołówce szkolnej podczas spożywania posiłków nie mają takiego obowiązku.
-
Uczniowie maja obowiązek zakładania maseczek w autobusach podczas dowożenia i odwożenia.
-
Pracownicy szkoły (nauczyciele, obsługa, administracja) zobowiązani są do samoobserwacji i codziennego pomiaru temperatury. W przypadku stwierdzenia podwyższonej temperatury u pracownika – powinien on zostać w domu i zasięgnąć porady medycznej.
-
Zobowiązuje się używanie osłony nosa i ust przez pracowników szkoły w przestrzeni wspólnej (korytarz, stołówka, sekretariat, pokój nauczycielski) oraz w kontakcie z rodzicami czy innymi osobami z zewnątrz.
-
Pracownicy szkoły są zobowiązani do zachowywania dystansu społecznego wobec siebie 1,5 m.
-
Pracownicy obsługi i administracji są zobowiązani do zachowywania dystansu społecznego wobec dzieci 1,5m.
-
Wejście osób postronnych na teren szkoły możliwe jest tylko w uzasadnionych przypadkach. Osoby postronne wchodząc do szkoły stosują osłonę nosa i ust oraz dezynfekcję rąk.
-
Osoby wchodzące na teren szkoły, które nie są uczniami i pracownikami, wpisują się „Księgi ewidencji wejść”.
-
Na tablicy ogłoszeń na parterze szkoły znajdują się numery telefonów do organu prowadzącego, stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych, z którymi należy się skontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u osoby znajdującej się na terenie placówki.
-
Dyrektor we współpracy z organem prowadzącym zapewnia:
-
Sprzęt, środki czystości i do dezynfekcji, które zapewnią bezpieczne korzystanie z pomieszczeń, placu zabaw oraz sprzętów znajdujących się w szkole;
-
Przy wejściach do budynku oraz w salach pojemniki z płynem dezynfekującym.
-
Wyposażenie wszystkich pracowników szkoły w środki ochrony osobistej: rękawiczki, maseczki /przyłbice ochronne oraz płyn dezynfekcyjny.
-
Plakaty z instrukcją mycia rąk w łazienkach.
-
Pomieszczenie do izolacji osoby, u której stwierdzono objawy chorobowe (izolatka).
-
Dyrektor:
-
nadzoruje prace porządkowe wykonywane przez pracowników szkoły zgodnie z powierzonymi im obowiązkami;
-
dba o to, by w salach, w których spędzają czas uczniowie nie było zabawek, przedmiotów, których nie da się skutecznie zdezynfekować;
-
prowadzi komunikację z rodzicami dotyczącą bezpieczeństwa uczniów w placówce;
-
kontaktuje się z rodzicem/rodzicami/opiekunem prawnym/opiekunami prawnymi – telefonicznie, w przypadku stwierdzenia podejrzenia choroby u ich dziecka, bądź poleca to zrobić pracownikowi;
-
informuje organ prowadzący o zaistnieniu podejrzenia choroby u dziecka, pracownika;
-
współpracuje ze służbami sanitarnymi;
-
instruuje pracowników o sposobie stosowania procedury postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia;
-
zapewnia taką organizację, która ograniczy stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci, a dana grupa, w miarę możliwości organizacyjnych, będzie przebywać w wyznaczonej, stałej sali.
-
informuje rodziców o obowiązujących w szkole procedurach postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia ( szkolna strona www).
-
Każdy pracownik szkoły zobowiązany jest:
-
Stosować zasady profilaktyki zdrowotnej:
-
Regularne mycia rąk mydłem i wodą lub środkiem dezynfekującym zgodnie z instrukcją zamieszczoną w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych,
-
Kasłanie, kichanie w jednorazową chusteczkę lub wewnętrzną stronę łokcia,
-
Unikanie kontaktu z osobami, które źle się czują;
-
Dezynfekować ręce niezwłocznie po wejściu do budynku szkoły;
-
Informować dyrektora lub osobę go zastępującą o wszelkich objawach chorobowych uczniów;
-
Postępować zgodnie z zapisami Procedury zapewnienia bezpieczeństwa w Szkole Podstawowej w Czartajewie w związku z sytuacją epidemiczną w kraju spowodowaną wirusem COVID-19 CZ,
-
Zachowywać dystans między sobą – minimum 1,5 m.
-
Podczas przebywania w częściach wspólnych (korytarze szkolne, stołówka, pokój nauczycielski, sekretariat) zakładać maseczkę lub przyłbicę.
-
Osoby sprzątające w każdym dniu myją i/lub dezynfekują:
-
Ciągi komunikacyjne – myją;
-
Poręcze, włączniki światła, klamki, uchwyty, poręcze krzeseł, siedziska i oparcia krzeseł, blaty stołów, z których korzystają dzieci i nauczyciele, drzwi wejściowe do placówki, zabawki, szafki korytarzowe (powierzchnie płaskie), kurki przy kranach – myją i dezynfekują – co najmniej 2 razy dziennie (prowadzony jest rejestr dezynfekcji). Wietrzą pomieszczenia, w których odbyła się dezynfekcja, tak aby nie narażać dzieci ani innych pracowników na wdychanie oparów;
-
Myją i dezynfekują ręce po każdej czynności związanej ze sprzątaniem, myciem, itd.;
-
Pracują w rękawiczkach bądź często dezynfekują ręce.
- Nauczyciele:
-
sprawdzają warunki do prowadzenia zajęć – liczba uczniów zgodnie z ustaleniami, objawy chorobowe u uczniów, dostępność środków czystości i inne zgodnie z przepisami dot. bhp;
-
dbają o to by uczniowie regularnie myli ręce w tym po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza;
-
wietrzą pomieszczenie, w którym przebywają, minimum co 1 godzinę;
-
dbają o to, by dzieci z jednej grupy nie przebywały w bliskiej odległości z dziećmi z drugiej grupy;
-
dbają o to, by dzieci w ramach grupy unikały ścisku, bliskich kontaktów;
-
w przypadku zajęć w sali gimnastycznej dbają o dokonanie dezynfekcji przed i po zajęciach sprzętów używanych przez dzieci – dezynfekują je samodzielnie bądź we współpracy z pracownikami obsługi;
-
zachowują między sobą w kontaktach odstęp wynoszący co najmniej 1,5 m;
-
informują rodziców o zakazie przynoszenia przedmiotów przez dzieci z domu i egzekwują ten zakaz;
-
prowadzą zajęcia zgodnie z przydziałem godzin w formie określonej w danym czasie przez dyrektora szkoły bądź ministra – stacjonarnie, zdalnie bądź w formie mieszanej;
-
dezynfekują pomoce naukowe używane w czasie zajęć;
- nauczyciele informatyki i nauczyciele uczący informatyki w klasach I-III mają obowiązek zdezynfekować lub zabezpieczyć klawiatury po swoich zajęciach,
-
zwracają uwagę na to, by uczniowie używali własnych przyborów do pisania, rysowania, książek/ćwiczeń.
Przyprowadzanie i odbiór dzieci ze szkoły
-
Rodzice/opiekunowie prawni dzieci nie mogą wchodzić do szkoły. Wyjątkiem są opiekunowie uczniów klas pierwszych, którzy mogą wchodzić do 11 września oraz opiekunowie uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego, którzy mogą przyprowadzać lub odbierać dzieci z przestrzeni wspólnej i szatni.
-
Rodzice/opiekunowie prawni uczniów klas pierwszych oraz uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły (hol główny na parterze oraz szatnia), zachowując zasady:
-
1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
-
dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
-
dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
-
opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
-
Rodzice/opiekunowie prawni pozostałych uczniów będą wpuszczani do budynku szkoły tylko w wyjątkowych sytuacjach.
-
Rodzic podpisuje oświadczenie, które stanowi Załącznik nr 1 do niniejszej procedury.
-
Uczeń nie może wnosić do budynku szkoły zabawek ani innych przedmiotów poza przyborami niezbędnymi do nauki.
-
W przypadku stwierdzenia przy przyjmowaniu dziecka do szkoły oraz w trakcie jego pobytu objawów chorobowych u ucznia, nauczyciel natychmiast informuje dyrektora lub osobę go zastępującą o zaistniałej sytuacji. Dyrektor niezwłocznie powiadamia Rodzica o konieczności zaopiekowania się dzieckiem i konsultacji z lekarzem. Rodzic przekazuje informacje zwrotną do szkoły – jaki jest stan zdrowia dziecka oraz czy objawy u niego stwierdzone mogą być objawami koronawirusa. Rodzic jest zobowiązany skutecznie poinformować szkołę w tym zakresie w ciągu doby od pobytu dziecka w szkole.
-
Rodzic, który przychodzi odebrać dziecko podczas trwania zajęć, zgłasza ten fakt telefonicznie w sekretariacie szkoły. Uczeń udaje się do szatni a następnie do rodzica oczekującego przy wejściu głównym.
-
W przypadku, gdy dzieci przebywają na palcu zabaw lub na boisku odbiór dziecka odbywa się bezpośrednio z terenu zielonego przy zachowaniu dystansu min. 1,5 m rodzica od grupy.
-
Podczas korzystania z szatni uczniowie powinni starać się zachować dystans 1,5 m. Przy wejściem do szatni umieszczony jest środek do dezynfekcji rąk, z którego uczniowie wchodzący do szatni obowiązkowo korzystają.
-
Ubrania wierzchnie oraz buty umieszczone w worku lub reklamówce uczniowie umieszczają na jednym wieszaku, który jest na stałe przyporządkowany uczniowi.
-
Zabrania się pozostawiania butów lub kapci luzem na posadzce w szatni.
Żywienie
-
Wszyscy korzystający ze stołówki szkolnej mają obowiązek dezynfekowania lub umycia rąk przed wejściem.
-
Stoliki oraz krzesła są dezynfekowane przez pracowników kuchni po każdej przerwie, podczas której wydawane są posiłki.
-
Uczniowie korzystają ze stołówki zgodnie z ustalonym harmonogramem pod opieką wyznaczonego nauczyciela.
-
Uczniowie zajmują przy stolikach zawsze to samo miejsce.
-
Za zachowanie higieny zgodnie z obowiązującymi wytycznymi GIS, MEN oraz MZ na terenie kuchni odpowiadają pracownicy kuchni.
Wyjścia na zewnątrz
-
W przypadku, gdy pogoda na to pozwoli, uczniowie będą korzystali z boiska lub z placu zabaw i terenu zielonego koło szkoły.
-
Grupy uczniów szkoły i dzieci z oddziałów przedszkolnych nie mogą przebywać równocześnie na tej samej przestrzeni.
-
Podczas realizacji zajęć na boisku szkolnym (zajęcia sportowe i wychowania fizycznego) w których nie można zachować dystansu , należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
Przerwy
-
Uczniowie wychodzą z klasy na przerwę zgodnie harmonogramem dzwonków obowiązującym w roku szkolnym 2020/2021.
-
W czasie przerwy nauczyciele dyżurujący czuwają, by uczniowie przebywali na określonym piętrze lub na zewnątrz nie kumulując się w dużych grupach.
-
Sala lekcyjna jest wietrzona min. 1 raz na godzinę – może pokrywać się to z czasem ustalonym na przerwę.
Zasady korzystania z biblioteki szkolnej
Zasady korzystania z biblioteki określa w odrębnych procedurach kierownik biblioteki.
Zasady korzystania z zajęć świetlicowych
Podczas zajęć świetlicowych stosuje się zasady obowiązujące na terenie szkoły .
Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia COVID-19
-
W szkole wyznaczone zostało pomieszczenie do izolacji osoby, u której stwierdzono objawy chorobowe (izolatorium). Pomieszczenie to zostało zaopatrzone w maseczki, rękawiczki i przyłbicę, fartuch ochronny oraz płyn do dezynfekcji rąk.
-
W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u dziecka bądź pracownika szkoły (takich jak kaszel, gorączka, duszności, katar), dziecko lub pracownik jest niezwłocznie izolowany od grupy – służy do tego izolatorium.
-
Pracownik, który zauważył objawy chorobowe, informuje o tym dyrektora lub osobę go zastępującą.
-
Dyrektor kontaktuje się niezwłocznie – telefonicznie z rodzicem/opiekunem ucznia i wzywa do niezwłocznego odbioru dziecka z placówki informując o powodach.
-
W przypadku ignorowania prośby o odbiór ucznia podejrzanego o zarażenie, Dyrektor ma prawo powiadomić o tym fakcie Policję, Sąd Rodzinny oraz Powiatową Stację Epidemiologiczną.
-
Wskazany przez dyrektora pracownik (sekretarz, wychowawca) kontaktuje się telefonicznie bądź przez dziennik elektroniczny z rodzicami pozostałych dzieci z klasy / grupy świetlicowej i informuje o zaistniałej sytuacji.
-
Opiekun grupy, jeśli to możliwe, przeprowadza dzieci do innej, pustej sali, a sala, w której przebywał uczeń z objawami chorobowymi jest myta i dezynfekowana (mycie podłogi, mycie i dezynfekcja – stolików, krzeseł, pomocy dydaktycznych).
-
Uczeń w izolacji przebywa pod opieką pracownika szkoły, który zachowuje wszelkie środki bezpieczeństwa – przed wejściem i po wyjściu z pomieszczenia dezynfekuje ręce, przed wejściem do pomieszczenia zakłada maseczkę ochronną i rękawiczki.
-
Rodzice izolowanego ucznia odbierają dziecko przy głównych drzwiach wejściowych do budynku szkoły.
-
W przypadku wystąpienia u pracownika szkoły będącego na stanowisku niepokojących objawów sugerujących zakażenie COVID-19, pracownik niezwłocznie przerywa swoją pracę i informuje dyrektora lub osobę wyznaczoną o podejrzeniu – zachowując stosowny dystans i środki ostrożności, aby nie dochodziło do przenoszenia zakażenia.
-
Dyrektor lub osoba wyznaczona wstrzymuje przyjmowanie do szkoły kolejnych dzieci do czasu wymycia i dezynfekcji obszaru, w którym przebywał i poruszał się pracownik.
-
Dyrektor lub osoba wyznaczona zawiadamia powiatową stację sanitarno epidemiologiczną (numer znajduje się na tablicy ogłoszeń oraz w sekretariacie szkoły) i stosuje się do jej zaleceń.
-
Obszar, w którym przebywał i poruszał się uczeń lub pracownik z podejrzeniem zakażenia COVID-19 jest niezwłocznie skrupulatnie myty, a powierzchnie dotykowe, takie jak klamki, włączniki światła, poręcze, są dezynfekowane przez osobę do tego wyznaczoną.
-
Pomieszczenie, które przeznaczone było do izolacji osoby z objawami chorobowymi po opuszczeniu go przez osobę z objawami, jest myte a powierzchnie dotykowe są dezynfekowane .
-
Dyrektor lub osoba przez niego wyznaczona sporządza listę osób, z którymi osoba podejrzana o zakażenie miała kontakt, aby w razie potrzeby przekazać ją powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
-
Dyrektor wraz z organem prowadzącym na podstawie wytycznych, instrukcji powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej podejmują decyzję odnośnie dalszych działań w przypadku stwierdzenia na terenie placówki zakażenia.
-
W przypadku uzyskania informacji od rodziców lub pracowników o potwierdzonym zarażeniu wirusem COVID-19 u osoby, która przebywała w ostatnim tygodniu w placówce, Dyrektor niezwłocznie informuje organ prowadzący i kontaktuje się z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną celem uzyskania wskazówek, instrukcji do dalszego postępowania.
Przepisy końcowe
-
Procedury bezpieczeństwa obowiązują w szkole od 1 września 2020 r. do czasu ich odwołania.
-
Wszyscy pracownicy Szkoły Podstawowej w Czartajewie są zobowiązani do ich stosowania i przestrzegania.
Załącznik nr 1 do
Procedury zapewnienia bezpieczeństwa
w Szkole Podstawowej w Czartajewie
w związku z sytuacją epidemiczną
w kraju spowodowaną wirusem COVID-19
Oświadczenie rodzica /opiekuna prawnego ucznia
Szkoły Podstawowej w Czartajewie
-
Zapoznałam/em się i akceptuję Procedury zapewnienia bezpieczeństwa w związku z wystąpieniem COVID-19 wprowadzone w Szkole Podstawowej w Czartajewie.
-
W czasie przyjęcia do szkoły moje dziecko jest zdrowe.
-
W przypadku zdiagnozowania schorzeń o podłożu alergicznym, laryngologicznym lub innym (objawiających się katarem, kaszlem itp.) zobowiązuję się dostarczyć zaświadczenie lekarskie.
-
W ciągu ostatnich 24 godzin nie wystąpiły u mojego dziecka: gorączka, duszności, katar, kaszel, nie miało styczności z osobami, które odbywały kwarantannę.
-
Wyrażam zgodę na każdorazowe mierzenie temperatury mojego dziecka w trakcie przebywania w szkole.
-
Zobowiązuję się do podania wychowawcy klasy aktualnego numeru telefonu do szybkiego kontaktu.
-
Zobowiązuję się do odbierania telefonów od nauczycieli lub sekretariatu szkoły, odebrania dziecka w trybie natychmiastowym oraz informowania dyrektora szkoły o stanie zdrowia dziecka.
-
W przypadku podejrzenia COVID-19 u mojego dziecka lub innego domownika czy osoby, z którą dziecko miało styczność powiadomię o tym fakcie szkołę oraz stację sanitarno – epidemiologiczną i zastosuję się do podanych tam wytycznych.
-
Zobowiązuję się do wyposażenia dziecka w maseczkę ochronną.
telefony do natychmiastowego kontaktu:
-
…………………….…………
-
…………………….…………
-
…………………….…………
……………………………….…………………………
data i podpis do rodzica/opiekuna prawnego