Wizytacja kanoniczna biskupa seniora Antoniego Dydycza w Szkole Podstawowej w Czartajewie

Patriotyczna akademia z okazji 96  Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości była motywem przewodnim wizyty  biskupa seniora Antonioego Dydycza w Szkole Podstawowej w Czartajewie.

Uroczystość miała miejsce 13 listopada 2014 roku. Wydawałoby się kolejna uroczystośc z dostojnym gościem,podobnie jak każda poprzednia. Rutynowy początek – powitanie przez panią Dyrektor, potem akademia z okazji święta narodowego,kilka słów ze strony gościa  i dzień jak codzień. A jednak w odczuciach wszystkich zebranych ten dzień okazał się wyjątkowy.

Przygotowana część artystyczna przez panie Nelę Drywulską i Małgorzatę Zinkiewicz przykuła uwagę nawet tych najmłodszych spośród zebranych na sali gimnastycznej. Uczniowie wykazali się umiejętnościami artystycznymi naprawdę na wysokim poziomie. Przepiękne  pieśni patriotyczne, w bardzo ciekawej aranżacji,  wykonane przez chór szkolny, a szczególnie przez solistki Gabrysię Krasowską, Dominikę Płonowską i Paulinę Panasiuk wzbudzały podziw dla ich umiejetności. Wzruszające treści wyrecytowane, bądź też przedstawione w krótkich inscenizacjach robiły duże wrażenie. Nawet w czasie trwania akademii pochlebnym cichym komentarzom nie było końca.

Jego ekselencja ksiądz biskup w niezwykle ciepłych słowach odniósł się do tego co zaprezentowali uczniowie. Docenił profesjonalny sposób wyrażania treści zarówno patriotycznych  jak i chrześcijańskich, które świadczą o patriotycznej i duchowej  świadomości uczniów naszej szkoły. Jak podkreślił nasz gość – Wielu dorosłych mogłoby się uczyć patriotyzmu od dzieci.

W nawiązaniu  do miejsca, w którym przebywał wspomniał też o latach swojego dzieciństwa, które przypadło na lata okupacji. Były tez inne wspomnienia, a te jak wiadomo tworzą rodzinną atmosferę.

Dziękujemy Księdzu Biskupowi za wizytę, właśnie za tę miłą atmosferę, za ciepłe słowa a przede wszystkim za modlitwę i błogosławieństwo.

Władysława Pierewoj