Jesienne spotkanie w Szkole Podstawowej w Czartajewie

W ramach realizacji programu ,,TalentowiSKO” uczniowie Szkoły Podstawowej w Czartajewie nie tylko odkrywają swoje talenty, ale również poznają talenty osób związanych ze szkołą.

9 października 2014 r Panowie Łukasz Glinko i Marek Drywulski (członkowie Towarzystwa Wspierania Rozwoju Społecznego “Progres”) opowiadali w ciekawy sposób o swojej pasji, jaką jest jeździectwo i konie. Ba – przyjechali do szkoły konno, ubrani w mundury ułańskie z okresu II RP. Panowie zaprezentowali i omówili z czego składa się ,,rząd” koński. Pokazali ułańską broń: karabin z bagnetem, lancę i szablę. Odbył się również pokaz jazdy na koniach oraz zręczności ułanów. Pan Łukasz z iście ,,ułańską fantazją” zbierał lancą obręcze zawieszone na pozornikach, a Pan Marek zręcznie ścinał łozy.

Ponadto Pan Drywulski ciekawie opowiadał o ułanach z naszej najbliższej okolicy oraz przedstawił wiele historycznych ciekawostek związanych z kawalerią.

Uczniowie klas 0 – VI, wraz z wychowawcami, zgromadzeni na boisku szkolnym oklaskami nagrodzili udane występy. Mogli również pogłaskać koni. Dzieci zadawały również pytania, na które ,,kawalerzyści” z chęcią odpowiadali.

Tak więc możemy powiedzieć, że Panowie Łukasz Glinko i Marek Drywulski są pasjonatami jeździectwa i polskich tradycji kawaleryjskich mają talent do dzielenia się swoją wiedzą i umiejętnościami.

Opiekun SKO: K. Łopaciuk