Wymiana polsko – niemiecka w Szkole Podstawowej w Czartajewie trwała w dniach 5 – 11 V 2019
Od 2001 roku nieistniejące już Gimnazjum Gminne w Siemiatyczach systematycznie uczestniczyło w programie wymiany młodzieży polsko – niemieckiej. Ostatnie klasy „wygaszanego” gimnazjum obecnie kontynuują naukę w Szkole Podstawowej w Czartajewie, która w bieżącym roku szkolnym przejęła również uczestnictwo w tym jakże wartościowym przedsięwzięciu.
Dzięki dofinansowaniu z fundacji Polsko – Niemiecka Wymiana Młodzieży oraz wsparciu finansowemu Urzędu Gminy Siemiatycze zorganizowany został tygodniowy pobyt piętnastoosobowej grupy uczniów niemieckich w wieku od 10 do 12 lat ze Szkoły Podstawowej im.Theodor Fontane z miejscowości Menz (gmnina Gransee). Opiekunkami niemieckich uczniów była pani wicedyrektor Katrin Alexandrin i pani Maria Brehe. Z naszej strony w zaplanowanych wycieczkach i atrakcjach uczestniczyło 19 dzieci pod opieką pełniącej rolę tłumacza pani Krystyny Mantur oraz wychowawczyń klas 5 – pani Anny Kuligowskiej i pani Neli Drywulskiej.
Goście zakwaterowani zostali w domkach letniskowych na terenie Parku Linowego w Wólce Nadbużnej, posiłki zapewniła szkolna stołówka, zaś przejazdy gminny „gimbus”.
Program wymiany zaplanowano tak, by młodzież poznała charakter i tradycje naszego regionu, a jednocześnie miała okazją zintegrować się, pokonać barierę językową. Poniedziałek rozpoczął się uroczyście z racji organizowanej w naszej szkole akademii upamiętniającej 228 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Stało się to okazją do przedstawienia gości całej społeczności szkolnej, a jednocześnie zaprezentowania umiejętności muzyczno-recytatorskich naszych wychowanków.
Po oficjalnym spotkaniu z reprezentującą Urząd Gminy Siemiatycze zastępcą wójta p. Teresą Karolczuk oraz dyrekcją Szkoły Podstawowej w Czartajewie młodzież wzięła udział we wspólnych zajęciach. Lekcja języka angielskiego i zabawy rytmiczno-taneczne były okazją, by nawiązać pierwsze kontakty. Popołudnie spędzone wspólnie w stajni w Żurobicach oraz Parku Linowym w Wólce Nadbużnej również sprzyjało dalszej integracji młodzieży.
W kolejnych dniach odwiedziliśmy Ziołowy Zakątek w Korycinach, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach ceramicznych, Św. Górę Grabarkę, Powiatową Komendę PSP w Siemiatyczach, Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego, Rezerwat Pokazowy Żubrów i Park Wodny w Hajnówce.
Piątek był dniem podsumowania pobytu. Na sali gimnastycznej naszej szkoły zorganizowane zostały zajęcia plastyczne, młodzież podzielona na kilkuosobowe grupy wykonała plakaty przedstawiające wydarzenia z każdego dnia minionego tygodnia. Pożegnalne spotkanie przy grilu w Wólce Nadbużnej urozmaiciły zabawy prowadzone przez drużynową i harcerki z 33 DH „Adept” z Siemiatycz. W części oficjalnej goście zostali pożegnani przez pana wójta Edwarda Krasowskiego oraz dyrekcję szkoły panią Helenę Król i pana Dariusza Dziedzię. Gościom zostały wręczone upominki. Uczniowie także wymienili się prezentami.
Wspólnie spędzony tydzień pozwolił dzieciom na nawiązanie kontaktu, zawarcie bliższych znajomości. Z każdym kolejnym dniem uczniowie nabierali odwagi i coraz lepiej się rozumieli. Wycieczki i aktywności były z pewnością cennym doświadczeniem, pozwoliły przekonać się, jak ważna jest nauka języków obcych, a także jak wiele łączy nas z innymi mimo różnic narodowości czy kultury.
Przekonani jesteśmy, że zarówno dzieci niemieckie jak i polskie z tych wspólnie spędzonych dni, oprócz wielu pamiątek zachowają także miłe wspomnienia.
Nela Drywulska, Krystyna Mantur